
En Head of Sales Operations skapar de strukturer, systemstöd och insikter som ger säljteamet rätt förutsättningar att lyckas. Rollen är bryggan mellan sälj, marknad, ekonomi och ledning – en kombination av strategi, analys och operativt stöd. Salesgroup rekryterar Head of Sales Operations till tech- och SaaS-bolag som vill bygga en datadriven säljorganisation.
En Head of Sales Operations äger CRM, säljprocess, prognos, territory-design, kvotsättning, provisionsmodeller, säljanalys och pipeline-rapportering. Rollen leder ett Sales Ops-team (analytiker, CRM-administratörer, sales enablement) och arbetar tätt med säljledningen kring alla beslut som påverkar säljteamets förutsättningar att leverera. I moderna SaaS-bolag är Sales Ops-funktionen ofta lika viktig som säljledningen – utan rätt processer, system och data kan inget säljteam skala.
Intervjuer sedan 2011
Presenterade kandidater sedan 2011
Rekryteringar sedan 2011







Behovet uppstår när säljorganisationen växer förbi 15–20 säljare och CRM, prognos och provisioner inte längre kan hanteras ad hoc, när ni vill gå från intuition till datadriven säljledning, eller när ni förbereder en kapitalrunda och behöver leverera trovärdig pipeline-rapportering till investerare. Sales Ops är också rätt val när ni inför nya verktyg (CPQ, sales engagement, revenue intelligence) och behöver en ägare av martech/salestech-stacken.
Oavsett om ni behöver minska ert kundtapp, öka försäljningen hos befintliga kunder, säkerställa avtalsförnyelser eller helt enkelt söker en dedikerad person som kan ge era viktigaste kunder den uppmärksamhet de förtjänar, står Salesgroup redo att hjälpa er.
Kontakta oss för att diskutera hur vi kan skräddarsy en rekryteringsprocess som möter era specifika behov och ger ert företag den kundfokuserade kompetens som krävs för långsiktig framgång.

Vi söker kandidater med dokumenterad erfarenhet från Sales Ops i liknande affärsmodell och säljorganisationsstorlek. Den bästa profilen kombinerar djup CRM-kunskap (oftast Salesforce eller HubSpot) med affärsanalys, processdesign och förmåga att leda ett Ops-team. Vi kvalificerar genom case kring säljprocess, prognosmodeller och konkret förändringsledning. Referenser fokuserar på faktisk inverkan på säljresultat, inte bara på systemleveranser.
Titeln Sales Executive används främst hos SaaS-bolag och är vanligtvis titeln för de säljare som arbetar med nykundsbearbetning.
Hjälper kunderna att gå från potentiella kunder till aktiva användare av dina produkter.
De fokuserar på att skapa långsiktiga, nära kundrelationer och har ofta hand om samma kunder så länge är kunder hos företaget.
Vanligast är rapportering till CRO eller VP of Sales eftersom Ops finns för att stötta säljorganisationen. I vissa bolag rapporterar funktionen till CFO för att betona oberoende prognos och rapportering. Båda modellerna har för- och nackdelar.
Salesforce-erfarenhet är ofta ett krav eftersom det dominerar B2B SaaS. HubSpot-erfarenhet förekommer också, särskilt i mindre bolag. Erfarenhet av sales engagement-plattformar (Outreach, Salesloft) och revenue intelligence (Gong, Clari) är ofta meriterande.
RevOps är en bredare evolution av Sales Ops som även omfattar marketing och customer success operations. Vi rekryterar båda – valet beror på er organisation. För bolag med en CRO över hela revenue-funktionen är RevOps ofta naturligt.
Vill ni professionalisera Sales Ops? Kontakta Salesgroup för en förutsättningslös dialog om er tillväxtresa.
Hur kan vi hjälpa till?
Fyll i dina uppgifter så hör vi av oss så snart vi bara kan.
Kom i kontakt med oss!
Oavsett om Ert företag behöver stöd med rekrytering eller andra delar inom kompetensförsörjning, vill prata om hur man utvecklar sin säljorganisation eller om Du är kandidat och vill vidare i karriären finns vi tillgängliga för ett samtal eller möte.