"Customer service is the new marketing!" Håller du med? Då kan tjänsten som Head of Marketing på Kundo vara din drömtjänst!
Om företaget
Kundo startades 2010 med målet att erbjuda ett verktyg som skulle hjälpa företag att förbättra sin kundservice i digitala kanaler. Kundos mission är att göra kundservice till hjärtat i varje organisation genom effektiv service, gladare kunder och ökade affärsinsikter. Idag är man ett snabbväxande SaaS-bolag som hjälper nästan 400 bolag, myndigheter och ideella organisationer att skapa förutsättningar för kundservice i världsklass.
Kundo arbetar mot målet att bli Nordens ledande helhetsleverantör av digitala kundserviceprodukter.
Det innebär att de har en ambitiös och spännande satsning framför sig, där man fortsätter att bygga ut Kundos plattform och expandera in på nya marknader. År 2019 etablerade sig Kundo i Norge och nu har de just tagit klivet in i Finland. Men det är bara början. Så jobba på Kundo och häng med på tillväxtresan - för din karriär, för Kundo som bolag och för hela kundservicebranschen!
På Kundo handlar modern marknadsföring om den perfekta stormen av traditionella värden och sanningar, kundinsikter, data och smarta digitala lösningar.
Nu söker Kundo en Head of Marketing som vill balansera denna storm, och leda och utveckla bolagets marknadsarbete tillsammans med ett fantastiskt marknadsteam.
Om tjänsten
Som Head of Marketing är du ansvarig för Kundos marknadsfunktion på samtliga marknader (idag Sverige, Norge, Finland) och ett växande marknadsteam. Du arbetar såväl operativt som strategiskt. Ditt arbete innebär bland annat att tillsammans med ledningsgruppen utforma och sätta en marknadsstrategi. Du har budget och personalansvar för ett nordiskt marknadsteam och är en del av ledningsgruppen.
Du är den som initierar, driver och följer upp utvecklings- och förbättringsprojekt och ständigt arbetar för att skapa en marknadsavdelning som genererar varma leads och som ligger i framkant.
Du och ditt team skapar träffsäker kommunikation och bidrar med värdefulla marknadsinsikter till hela organisationen.
Det här är en roll där du får kombinera möjligheten att utveckla och leda andra människor, driva en modern marknadsavdelning och tillsammans med kollegor och övrig ledning vara med och bygga vidare på ett expansivt, sunt och välskött bolag.
Vi söker
Vi letar efter dig som är en modig, nytänkande och kreativ ledare och marknadsförare. Du har förmåga att leda och utveckla andra, dig själv och organisationen du arbetar i. Du vill vara med och utveckla Kundo och bolagets marknadsarbete i Norden och på kommande marknader.
Vi ser att du har minst fem års erfarenhet av digital marknadsföring och någon tidigare ledarerfarenhet. Du har också erfarenhet av att arbeta med leadsgenererande marknadsföring B2B i segmentet SMB/Mid market. Du har en god affärsförståelse, är van vid att samarbeta med andra interna funktioner och har arbetat med olika digitala verktyg.
Extra meriterande är en eftergymnasial utbildning, erfarenhet av att marknadsföra digitala tjänster, tidigare erfarenhet av Hubspot och om du trivs med att tala inför andra på till exempel webbinarier.
Personliga egenskaper som värdesätts är att du trivs i en föränderlig miljö och själv tycker om att driva förändring och utveckling, att du ser lösningar framför problem och att du både är lyhörd och kan vara tydlig. Då Kundo är ett bolag i tillväxt krävs det också att du kan arbeta både operativt och strategiskt.
Erbjudande
Är du den vi söker kan Kundo erbjuda en fin möjlighet där du får vara med och tillsammans med ditt team arbeta med modern, framåtlutad och nytänkande marknadsföring i ett bolag som präglas av tillväxt, samarbete och en vilja att skapa ett fantastiskt bolag – tillsammans.
Ansökan
I denna rekryteringsprocess samarbetar Kundo med Salesgroup. Har du frågor är du välkommen att ringa på 08-26 20 00. Tillträde enligt överenskommelse. Vi tillämpar löpande urval i denna rekryteringsprocess och välkomnar därför din ansökan snarast.
"Salesgroup visade ett personligt intresse genom hela rekryteringsprocessen och det märks tydligt att man vill att det ska gå bra för oss som företag."
Karolina Levinson
Teknisk affärsutvecklare, Multisoft
Hur kan vi hjälpa till?
Fyll i dina uppgifter så hör vi av oss så snart vi bara kan.
Kom i kontakt med oss!
Oavsett om Ert företag behöver stöd med rekrytering eller andra delar inom kompetensförsörjning, vill prata om hur man utvecklar sin säljorganisation eller om Du är kandidat och vill vidare i karriären finns vi tillgängliga för ett samtal eller möte.